Verze pro seniory   Olomoucký kraj    

Dnes je 19.6., svátek má Leoš

Vyhledávání  

Jak se stát pěstounem?

Zprostředkování náhradní rodinné péče

Zprostředkování osvojení a pěstounské péče je proces, kdy jsou pro dítě, které se ocitlo z různých důvodů bez rodinného prostředí, vyhledáni nejvhodnější náhradní rodiče. V České republice zprostředkování náhradní rodinné péče zajišťují příslušné krajské úřady. Osvojení dětí do ciziny a z ciziny zprostředkovává Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně.

PRŮBĚH ZPROSTŘEDKOVÁNÍ:

 1. Podání žádosti

Zprostředkování se provádí jen na žádost fyzické osoby, která má zájem osvojit nebo přijmout dítě do osvojení, do pěstounské péče, do pěstounské péče na přechodnou dobu. Tato žádost se podává u obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště žadatele. Žádost o zprostředkování může podat občan České republiky, který má na území České republiky povolen trvalý pobyt, nebo cizinec, který je podle zvláštního právního předpisu upravujícího pobyt cizinců na území České republiky, hlášen k pobytu na území České republiky po dobu nejméně 365 dnů.

K žádosti o zařazení do evidence osob vhodných stát se osvojiteli či pěstouny je třeba přiložit následující doklady (příslušné formuláře obdrží žadatel na obecním úřadu obce s rozšířenou působností):

 1. žádost obsahující žadatelovy osobní údaje (jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu)
 2. doklad o státním občanství nebo o povolení k trvalému pobytu na území ČR nebo hlášení k pobytu na území ČR po dobu nejméně 365 dnů dle zvláštního právního předpisu upravujícího pobyt cizinců na území ČR
 3. dotazníky o rodinných, zdravotních, sociálních a ekonomických poměrech žadatelů a představách o přijatém dítěti
 4. potvrzení zaměstnavatele o příjmech (v případě OSVČ daňové přiznání)
 5. opis z evidence Rejstříku trestů
 6. zpráva o zdravotním stavu - formulář (popř. výpis ze zdravotní dokumentace)
 7. rodné listy a oddací list
 8. písemné vyjádření žadatele o osvojení, zda souhlasí s tím, aby po uplynutí 3 let byl zařazen také do evidence Úřadu pro zprostředkování osvojení dětí z ciziny
 9. písemné vyjádření žadatele, zda žádá výlučně o osvojení dítěte z ciziny
 10. písemný souhlas s tím, že orgán sociálně-právní ochrany je oprávněn zajišťovat další údaje potřebné pro zprostředkování, zejména o tom, zda způsobem života bude žadatel zajišťovat pro dítě vhodné výchovné prostředí
 11. písemný souhlas s tím, že orgán sociálně-právní ochrany je oprávněn kdykoli zjišťovat, zda nedošlo ke změně rozhodných skutečností ve spisové dokumentaci
 12. písemný souhlas s účastí na přípravě fyzických osob k přijetí dítěte do rodiny

2. Odborné posouzení žadatelů

Po shromáždění všech podkladů obecní úřad obce s rozšířenou působností postoupí kopii kompletní spisové dokumentace žadatelů neprodleně Krajskému úřadu Olomouckého kraje, který na základě odborného posouzení rozhodne o zařazení či nezařazení žadatelů do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, pěstouny nebo pěstouny na přechodnou dobu.

Odborné posouzení žadatelů zahrnuje několik složek:

 1. Posouzení zdravotního stavu - cílem a smyslem této části posouzení je zjistit, zda zdravotní stav žadatele nebrání účelu zprostředkování osvojení či pěstounské péče, aby nedošlo ke svěření dítěte do výchovy osobám, jež nevyhovují vysokým a dlouhodobým nárokům rodičovské péče, popř. osobám, u nichž by mohlo dojít k vážnému zhoršení zdravotního stavu, neschopnosti dlouhodobě pečovat o dítě nebo dokonce k ohrožení zdravého vývoje dítěte.
 2. Psychologické posouzení - je zaměřeno především na zjištění motivace k tomuto rozhodnutí, na posouzení výchovných postojů žadatelů, stability jejich manželství a fungování stávajícího rodinného systému. Nezbytnou součástí posouzení je psychologická diagnostika osobnosti žadatelů a vyjádření dětí žadatelů nebo žadatele k přijetí osvojovaného dítěte nebo dítěte svěřovaného do pěstounské péče s ohledem na jejich věk a rozumovou vyspělost.
 3. Posouzení bezúhonnosti žadatele, jeho manžela, druha, dítěte a jiné osoby tvořící s žadatelem společnou domácnost. Za bezúhonného se přitom rozumí ten, kdo nebyl pravomocně odsouzen pro trestný čin, který směřoval proti životu, zdraví, lidské důstojnosti, mravnímu vývoji nebo jmění dítěte, nebo pro jiný trestný čin, jehož spáchání může mít vliv na způsobilost žadatele k řádné výchově dítěte.
 4. Absolvování a zhodnocení přípravy k přijetí dítěte do rodiny - cílem přípravy je poskytnout žadatelům potřebné informace vztahující se k péči o dítě a jeho výchově. Získané informace umožní žadatelům zbavit se nejistot, které tak závažné rozhodnutí, jakým je přijetí dítěte, zcela pochopitelně provázejí.

Po zařazení žadatelů do evidence osob vhodných stát se osvojiteli nebo pěstouny nastává fáze zprostředkování - hledání vhodných žadatelů pro konkrétní děti.

3. Převzetí dítěte

V případě, že žadatelé budou vybráni jako vhodní osvojitelé či pěstouni pro konkrétní dítě, Krajský úřad Olomouckého kraje zašle žadatelům oznámení o vhodnosti stát se pěstouny či osvojiteli, na jehož základě se žadatelé mohou ve lhůtě 30 dní s dítětem seznámit. Jestliže se žadatelé následně rozhodnou přijmout dítě do své péče, podají si návrh na svěření dítěte do péče budoucího osvojitele/do péče před osvojením/do předpěstounské péče (§24 odst. 3 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů), u příslušeného okresního soudu, dle trvalého bydliště dítěte. Převzetí dítěte trvá různě dlouhou dobu, záleží především na reakcích dítěte a na vyřízení soudem.

Od 1. 1. 2013 je v platnosti novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí č. 359/1999 Sb., a od 1. 1. 2014 je v platnosti nový Občanský zákoník č. 89/2012 Sb.

Žádost

Ospod

Nullam lectus justo, vulputate eget mollis sed, tempor sed magna. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus.

Více

Krajský úřad

Aliquam in lorem sit amet leo accumsan lacinia. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis.

Více

Realizátor přípravy

Duis bibendum, lectus ut viverra rhoncus, dolor nunc faucibus libero, eget facilisis enim ipsum id lacus.

Více

Doprovodná organizace

Etiam bibendum elit eget erat. Nullam faucibus mi quis velit. Vestibulum fermentum tortor id mi. Quis autem vel eum iure.

Více

Dítě v rodině

Orgán sociálně-právní ochrany dětí

Duis condimentum augue id magna semper rutrum. Vivamus ac leo pretium faucibus. Nullam sapien sem, ornare ac, nonummy non, lobortis a enim. Duis sapien nunc, commodo et, interdum suscipit, sollicitudin et, dolor. Morbi scelerisque luctus velit. Curabitur vitae diam non enim vestibulum interdum. Integer pellentesque quam vel velit. Nullam sapien sem, ornare ac, nonummy non, lobortis a enim. Morbi leo mi, nonummy eget tristique non, rhoncus non leo. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos hymenaeos. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Etiam sapien elit, consequat eget, tristique non, venenatis quis, ante. Nulla pulvinar eleifend sem. Nullam feugiat, turpis at pulvinar vulputate, erat libero tristique tellus, nec bibendum odio risus sit amet ante. Etiam posuere lacus quis dolor. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio.

Fusce consectetuer risus a nunc. Fusce dui leo, imperdiet in, aliquam sit amet, feugiat eu, orci. Vivamus porttitor turpis ac leo. Integer imperdiet lectus quis justo. Nunc dapibus tortor vel mi dapibus sollicitudin. Etiam ligula pede, sagittis quis, interdum ultricies, scelerisque eu. Fusce dui leo, imperdiet in, aliquam sit amet, feugiat eu, orci. Aenean fermentum risus id tortor. Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus. Etiam commodo dui eget wisi. Aliquam ante. Cras elementum. Proin pede metus, vulputate nec, fermentum fringilla, vehicula vitae, justo. Etiam posuere lacus quis dolor. Proin in tellus sit amet nibh dignissim sagittis. In laoreet, magna id viverra tincidunt, sem odio bibendum justo, vel imperdiet sapien wisi sed libero.

Etiam egestas wisi a erat. Fusce nibh. Etiam dui sem, fermentum vitae, sagittis id, malesuada in, quam. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. In convallis. Integer malesuada. Praesent vitae arcu tempor neque lacinia pretium. Aliquam id dolor. Sed ac dolor sit amet purus malesuada congue. Aenean vel massa quis mauris vehicula lacinia. Fusce aliquam vestibulum ipsum. Integer in sapien. Vivamus porttitor turpis ac leo. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Nunc tincidunt ante vitae massa. Duis condimentum augue id magna semper rutrum. Integer in sapien. Nullam sapien sem, ornare ac, nonummy non, lobortis a enim. Sed convallis magna eu sem. Nulla non lectus sed nisl molestie malesuada.

Krajský úřad

Morbi leo mi, nonummy eget tristique non, rhoncus non leo. Duis viverra diam non justo. Etiam quis quam. Phasellus faucibus molestie nisl. Duis risus. Maecenas lorem. Nullam eget nisl. Maecenas libero. Donec vitae arcu. Nullam at arcu a est sollicitudin euismod. Vivamus ac leo pretium faucibus. Fusce consectetuer risus a nunc. Pellentesque sapien. Etiam posuere lacus quis dolor. Aliquam erat volutpat. Fusce consectetuer risus a nunc. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci.

Aliquam ornare wisi eu metus. In dapibus augue non sapien. Praesent id justo in neque elementum ultrices. Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur? Fusce suscipit libero eget elit. Nulla quis diam. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Proin pede metus, vulputate nec, fermentum fringilla, vehicula vitae, justo. Donec vitae arcu. Sed convallis magna eu sem. Morbi scelerisque luctus velit. Morbi leo mi, nonummy eget tristique non, rhoncus non leo. Etiam commodo dui eget wisi. Integer in sapien.

Nunc auctor. Vivamus porttitor turpis ac leo. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Maecenas libero. In rutrum. Quisque porta. Etiam sapien elit, consequat eget, tristique non, venenatis quis, ante. Fusce nibh. Morbi imperdiet, mauris ac auctor dictum, nisl ligula egestas nulla, et sollicitudin sem purus in lacus. Duis bibendum, lectus ut viverra rhoncus, dolor nunc faucibus libero, eget facilisis enim ipsum id lacus. Suspendisse nisl. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Sed elit dui, pellentesque a, faucibus vel, interdum nec, diam. Aenean placerat. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem.

Realizátor přípravy

Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat. Nullam sit amet magna in magna gravida vehicula. Phasellus enim erat, vestibulum vel, aliquam a, posuere eu, velit. Nam sed tellus id magna elementum tincidunt. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat. Praesent dapibus. Vivamus luctus egestas leo. Proin pede metus, vulputate nec, fermentum fringilla, vehicula vitae, justo. Fusce tellus. Nunc auctor. Fusce tellus odio, dapibus id fermentum quis, suscipit id erat. Nullam justo enim, consectetuer nec, ullamcorper ac, vestibulum in, elit. Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus.

Fusce nibh. Nulla non lectus sed nisl molestie malesuada. Vivamus porttitor turpis ac leo. Morbi imperdiet, mauris ac auctor dictum, nisl ligula egestas nulla, et sollicitudin sem purus in lacus. Proin pede metus, vulputate nec, fermentum fringilla, vehicula vitae, justo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nullam rhoncus aliquam metus. Aenean placerat. Ut tempus purus at lorem. Maecenas ipsum velit, consectetuer eu lobortis ut, dictum at dui. Nullam rhoncus aliquam metus. Nullam at arcu a est sollicitudin euismod. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat pede sem sit amet enim. Cras pede libero, dapibus nec, pretium sit amet, tempor quis. Nunc auctor. Maecenas lorem. Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur? In convallis. Vivamus luctus egestas leo. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos hymenaeos.

Aenean fermentum risus id tortor. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat pede sem sit amet enim. Fusce nibh. Aliquam ante. Mauris tincidunt sem sed arcu. Nam quis nulla. Pellentesque pretium lectus id turpis. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Nullam rhoncus aliquam metus. Duis bibendum, lectus ut viverra rhoncus, dolor nunc faucibus libero, eget facilisis enim ipsum id lacus.

Doprovodná organizace

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. Nullam sit amet magna in magna gravida vehicula. In laoreet, magna id viverra tincidunt, sem odio bibendum justo, vel imperdiet sapien wisi sed libero. Phasellus faucibus molestie nisl. Vestibulum fermentum tortor id mi. Suspendisse sagittis ultrices augue. In rutrum. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Aliquam erat volutpat. Etiam quis quam. In rutrum. Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. Cras elementum.

Curabitur vitae diam non enim vestibulum interdum. Aenean id metus id velit ullamcorper pulvinar. Proin mattis lacinia justo. Donec ipsum massa, ullamcorper in, auctor et, scelerisque sed, est. Etiam neque. Integer lacinia. Phasellus faucibus molestie nisl. Nulla turpis magna, cursus sit amet, suscipit a, interdum id, felis. Mauris suscipit, ligula sit amet pharetra semper, nibh ante cursus purus, vel sagittis velit mauris vel metus. Nam quis nulla. Aliquam ante. Pellentesque pretium lectus id turpis. Donec quis nibh at felis congue commodo. Etiam commodo dui eget wisi. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Integer in sapien. Nulla est. Nunc tincidunt ante vitae massa. Etiam quis quam.

Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat pede sem sit amet enim. Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. Nam quis nulla. Mauris dictum facilisis augue. Aliquam in lorem sit amet leo accumsan lacinia. Aliquam erat volutpat. In convallis. Nulla quis diam. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Nunc dapibus tortor vel mi dapibus sollicitudin. Nullam justo enim, consectetuer nec, ullamcorper ac, vestibulum in, elit. Duis ante orci, molestie vitae vehicula venenatis, tincidunt ac pede. Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus. Nullam lectus justo, vulputate eget mollis sed, tempor sed magna. Donec quis nibh at felis congue commodo. Etiam sapien elit, consequat eget, tristique non, venenatis quis, ante. Maecenas ipsum velit, consectetuer eu lobortis ut, dictum at dui. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Suspendisse nisl.